zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Toaletní papír jako běžný společník každodenního života. Co o něm možná nevíte?

Pavlína Klaudová
02.01.2024

Toaletní papír je již všeobecnou nutností. Můžete si vybrat mezi různými druhy, cenami, prostě podle vlastního vkusu a uvážení. Moc ho neřešíme a nějak nad ním sáhodlouze nepřemýšlíme. Ale možná bychom měli, protože je to náš každodenní společník intimních partií. A rovněž má nemalý vliv na přírodu a ekosystémy.

Skvělá hygienická pomůcka nebo kontroverzní produkt?

Možná budete překvapení, že v některých zemích se toaletní papír nepoužívá. Po použití toalety je k ruce ruční sprcha k čištění potřebných oblastí, případně bidety. Pro výrobu klasického toaletního papíru je denně pokáceno 27 000 stromů. To může být první kontroverze, na kterou mohou poukazovat ochránci přírody.

Jde rovněž o spotřebu vody. Při opláchnutí vodou spotřebujte po použití toalety přibližně 40 centilitrů vody, na výrobu jedné role toaletního papíru je potřeba 168 litrů. Dalším bodem k zamyšlení je to, že když se dostane papír do potrubí a končí v kanalizaci, nabírá na objemu vodní odpad ke zpracování a v důsledku této situace je potřeba pro čištění používat více chemikálií.

A nejde jen o klasický toaletní papír, mluvíme rovněž o moderních vymoženostech jako jsou ve vodě „rozpustné“ tuby, na kterých je namotán, samotné tloušťce toaletního papíru, parfemovaných variantách, vlhčených kouscích atd. Složení ruliček toaletního papíru je prostě různé a má nemalé dopady na životní prostředí ve více směrech. Proto se ekologicky odpovědné firmy snaží využívat technologických postupů a rovněž i materiálů pro výrobu, které jsou šetrnější k uživatelově zdraví i planetě. Velmi oblíbený je nyní bambus.

Z čeho se toaletní papír vyrábí?

Předně je důležité si uvědomit, že neexistuje norma, která by vyžadovala, aby výrobce uváděl u toaletního papíru složení. Typicky se vyrábí z buničiny, pocházející ze dřeva. To se musí upravit tak, aby z něho vznikla vlákna, která se dále zpracovávají nejen na toaletní papír, ale také třeba na oblíbené jednorázové kapesníky nebo kuchyňské utěrky.

Pro tyto úpravy je nutné používat chemikálie, o kterých se poměrně dlouho diskutuje jako o ne zrovna prospěšných pro lidské zdraví (např. endokrinní disruptor bisfenol A, i recyklovaná verze). Buničina se bělí peroxidem vodíku a chemikáliemi (typicky chlór). Tato studie zmiňuje jako hlavní složky papírenských výrobků denní potřeby, mezi které patří i toaletní papír, polotěkavé organické sloučeniny toxické látky (SVOC), jako jsou polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH) a další.

Výsledky floridské univerzity, publikované v minulém roce, týkající se odpadních vod z čistíren a toaletního papíru z celého světa, uvádí, že toaletní papír obsahuje mnoho chemikálií typu PFAS, zkratka ukazuje na tzv. „věčné“ znečišťující látky. Ty se vyskytují v automobilovém či textilním průmyslu, jsou odolné proti teplu a vodě a prakticky nemají šanci se nikdy v přírodě úplně rozložit. Podle dostupných zdrojů se podílí na onemocnění štítné žlázy, některých typech rakovin (játra, ledviny, prostata, vaječníky, varlata) a mají nepříznivý vliv na lidskou plodnost.

Recyklovaný toaletní papír a alternativy

Pokud dbáte na ekologii, recyklovaný papír se jeví jako dobrá alternativa, ale jeho problémem je, že pochází z kancelářských dokumentů nebo novin, napuštěnými toxickými tiskařskými barvami, takže je potřeba hodně chemie (ten již zmiňovaný bisferol A), aby se barviva odstranila.

Pokud chcete papír z opravdu alternativního a ekologicky šetrného zdroje, vsaďte na bambus. Růst rostlinného materiálu je rychlý, má výborné pojivé schopnosti v matrici, navíc se dá pěstovat bez použití pesticidů. Má třikrát větší savost než bavlna, ale také antibakteriální vlastnosti. Proto je doporučován u osob, které trpí opakovanými infekcemi močových cest a mykózami, není tolik dráždivý pro rektum.

Gynekologové zkoumali vliv toaletního papíru na pacientky

Výběr toaletního papíru by se mohl zdát jako lehká věc. Ale podle varování, vydávaných odborníky v rámci několika posledních let je potřeba velmi dobře zvažovat, jaký druh si pořídíte. Gynekologové se v různých světových zemích zaměřovali na bezpečnost toaletního barevného a parfemovaného papíru a jeho vliv na pacientky. Publikovaná zjištění nejsou vůbec potěšující. K čemu dospěli?

  • Větší náchylnost k infekcím močových cest a podráždění vaginální oblasti v návaznosti na narušení jejího přirozeného mikrobiomu, zvýšený výskyt plísňových infekcí v intimní oblasti.
  • Plísňové infekce se objevovaly více u žen, které používaly barvený toaletní papír.
  • Zároveň se častěji u těch, které preferovaly parfemované či barvené verze objevovalo podráždění rektální části a svědění v oblasti konečníku.
  • Mluví se rovněž o vlivu parfemovaného toaletního papíru na lidskou plodnost.

Zdroje: sciencedirect.comwsvn.comindustrialshredders.com

Autor: Pavlína Klaudová

Kdy se alkohol stává závislostí a jak ji poznat?
Chřipka – prevence, charakteristika a léčba

Další články