zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Kmín jako základní koření české kuchyně

Veronika Tůmová
22.10.2023

Kmín je koření prospěšné zejména pro náš trávicí systém, zbavuje nás plynatostí i zácpy, pomáhá nám spalovat tuky, prospívá tlustému střevu a zároveň posiluje náš imunitní systém. Je jedním z nejstarších druhů koření vůbec, v naší kuchyni pravděpodobně vůbec nejstarší.

Kmín je neodmyslitelnou součástí mnoha jídel české a staročeské kuchyně, používá se především při přípravě chleba a dalšího pečiva, výtečně ochutí polévky i omáčky, hodí se pod maso, do brambor a pokrmů z nich, k přípravě zelí i k ochucení hub a ryb.

Český a římský kmín – jaký je mezi nimi rozdíl?

Kmín je jedno z nejstarších používaných evropských koření. Je to typické koření do chleba a slaného pečiva. V naší kuchyni je typickou součástí například vepřové pečeně, husy nebo kachny. Kmín se využívá také v likérnictví, slavnou kmínku jistě není třeba představovat. Český kmín má vyšší obsah vonných složek než kmín dovážený ze zahraničí. Při vaření se používá celý, drcený nebo mletý. Římský kmín, nebo také cumin, má světlejší barvu a je protáhlejší než tradiční český kmín. I chuťově je odlišný, ostřejší a mírně nahořklý. Je základem karí, masála a chilli směsí, běžný také v cizrnovém hummusu, pilafu, kebabu, přidává se dále do pečiva, sýrů, polévek, omáček, nádivek i zeleninových pokrmů. K dalším druhům kmínu patří černý kmín nebo například kmín ajowan.

Římský kmín a hubnutí

Vědecké studie prokázaly, že římský kmín má jednoznačně příznivý dopad na hubnutí. Pokud ho přidáte do jídla, zrychlí se metabolismus vašeho těla, což se následně projeví rychlejším spalováním tukových zásob. Římský kmín se tak řadí mezi přírodní potraviny, které při kombinaci s ostatním jídlem pomáhají nastartovat metabolismus a detoxikovat tělo od škodlivých látek. Kmín je na tom obdobně jako například zázvor nebo chilli.

Kmín jako koření i součást lidového léčitelství

Kmín je jedno z nejoblíbenějších koření, rozhodně není neznámé ani v indické, ruské či africké kuchyni. U nás se kmín používá hlavně v gastronomii a při výrobě destilátů, ovšem setkáme se s ním i v lidovém léčitelství. Už v dávných dobách se z něj připravoval olej vhodný k užívání pro ženy. Oblíbený je v čajových směsích na podporu kojení, pro zvýšení laktace, ale i následného uklidnění novorozenců a batolat při časté a úporné kolice. Z kmínu se kromě léčivých olejů a odvarů světle žluté barvy a typické vůně připravují také sirupy. Kmín dále přispívá k normální činnosti našeho trávení, příznivě ovlivňuje hladinu lipidů v krvi a pomáhá správnému fungování našeho imunitního systému.

Kmínová polévka s vejci – podzimní životabudič

V kuchařkách se staršími recepty můžeme narazit na zajímavé kombinace kmínu s koriandrem, česnekem a pepřem. Do teplých jídel se obvykle přidává těsně před koncem vaření, aby si zachoval svou výraznou chuť. V prvních sychravých dnech podzimu si můžete připravit povzbuzující a hřejivou kmínovou polévku. Budete potřebovat: 35 g celého kmínu, 1 kelímek zakysané smetany (nebo 1 smetanu na vaření) sůl, cukr, ocet, vodu, hladkou mouku a tuk na zásmažku. Kmín dáme nejprve povařit asi na ¼ hodiny a poté jej ještě ½ hodiny necháme vyluhovat. Kmínovou vodu scedíme a dáme ji vařit společně se smetanou. Jakmile začne polévka vařit, zahustíme ji předem připravenou jíškou z trochy tuku a hladké mouky. Poté dochutíme solí, cukrem a octem. Polévku podáváme ozdobenou pokrájeným vejcem natvrdo.

Zdroj: draxe.commagazinzahrada.cz

Autor: Veronika Tůmová

Podzimní čaje pro zahřátí i duševní pohodu
Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak si stojí plané odrůdy?

Další články